22.10.2021 - işe başvur, iş ilanları ve yeni iş fikirleri sitemize hoş geldiniiz
İşe Başvur

Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Koronavirüs (Covid-19) Nedir?
REKLAM ALANI

Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Koronavirüs (Covid-19) ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Wuhan şehrinde yüksek ateş ve nefes darlığı belirtileri ile tanımlanan solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın insandan insana damlacık ve temas yoluyla bulaştığı tespit edilmiştir. Dünya çapında büyük kitleleri etkileyen hastalık, küresel salgın durumundan ötürü pandemi olarak tanımlanmaktadır.  COVID-19, herkesi aynı şekilde etkilememektedir. Enfekte olan kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar göstermekte ve hastaneye kaldırılmadan evlerinde tedavi edilebilmektedir.

En yaygın semptomlar:

Yüksek ateş
Kuru öksürük
Yorgunluk ve halsizlik
Daha seyrek görülen semptomlar:
Ağrı ve sızı
Boğaz ağrısı
İshal
Baş ağrısı
Tat alma veya koku duyusunda kayıp

Ciddi semptomlar:

Soluk alıp vermede güçlük
Göğüs ağrı ve baskı hissi
Konuşmada veya hareket etme de zorluk

Eğer koronavirüs (covid-19) rahatsızlığınıza bağlı olarak ciddi semptomlar gösteriyorsanız derhal tıbbi yardım almak için en yakın hastaneye başvurunuz. Hafif semptomlar gösteren ve başka bir sağlık sorunu olmayan kişiler, evlerinde tedavi olmaktadırlar. Covid-19 olan kişiler ortalama 5-6 gün içinde hastalığın semptomlarını göstermeye başlamaktadır. Fakat bazı kişilerde bu süre 14 güne ulaşabilmektedir.

Koronavirüs (Covid-19) Tedavisi

Hastalığın ilk dönemlerinde, virüsün tedavisi için herhangi bir tedavi yöntemi ya da ilacı bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen tedaviler daha çok ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin hafifletilmesine odaklı olarak ilerlemektedir. Koronavirüs (COVID-19) hastalığının teşhis edilmesinin ardından kişi de hastalığın belirtilerini kontrol etmek için doktor kontrolünde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar alınabilmektedir.
Şu anda tüm dünyada insanlarkoronavirüs (covid-19)’ e karşı geliştirilen aşılar ile aşılanmaktadırlar. Türkiye’de Çin tarafından geliştirilen CoronaVac aşısı ile insanlar aşılanmaktadır.BioNTech aşısının Türkiye’ye ulaşması ile birlikte bu aşıda Türk vatandaşları arasında sırası gelenlere uygulanacaktır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ